Zapachy ziół – tymianek doda smaku nie tylko potrawom

Zapachy ziół – tymianek doda smaku nie tylko potrawom
Tymianek znamy głównie od kuchni. Jest wyrazisty, ostry, dodaje charakterystycznego smaku potrawom. To także roślina o intensywnym zapachu, zdecydowanie wyczuwalnym w ogrodzie czy bukiecie świeżo zerwanych ziół. Ze względu na swoje właściwości znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej, aromaterapii, kosmetyce. W starożytności miał swoje symboliczne znaczenie, przypisywano mu nie tylko działanie lecznicze, ale też magiczne. Wykorzystywano w rytuałach. 
 
Tymianek jest roślinną o wszechstronnym zastosowaniu i długiej historii. Zapiski, w których pojawia się nazwa tego zioła, prowadzą do Egiptu, Grecji, Rzymu i Babilonu. Jego woń roztaczała się w królewskich kuchniach, ogrodach i świątyniach. Ziołem tym przyprawiano potrawy i leczono rozmaite dolegliwości. Dodawano do kadzideł i pachnideł, ale też wykorzystywano w mumifikacji. Tymianek to również opowieść o odwadze i sile – która snuła się nie tylko w starożytności, lecz i w średniowieczu.
 

Dla nieśmiałych, zmęczonych i… eleganckich

 
Legiony rzymskie wykorzystywały tymianek podczas kampanii wojennych. Podobno żołnierze zażywali tego surowca, żeby dodać sobie wigoru i męstwa. Przekonanie o cudownym działaniu tymianku przetrwało do średniowiecza. Damy ofiarowywały swoim rycerzom podarunki, na których wyhaftowany był tymianek – znak odwagi, bohaterstwa, siły. Cechy idealne, w które przyodziewali się przed rycerskim turniejem czy bitwą. Magiczne remedium na nieśmiałość i zmęczenie, paniom miało z kolei – po ziołowych kąpielach – dodawać kilku centymetrów w biuście. Grecy, co ciekawe, uczynili tę roślinę symbolem elegancji i dobrego stylu. 
 

Antidotum nie tylko na lęk

 
Dziś wiemy, co stoi za magią roślin. Oleje eteryczne mają działanie lecznicze. Wiemy też, że węch jest najczulszym zmysłem i pozwala odbierać nawet stężenia, których nie czujemy świadomie. Zapachy wpływają na nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie. 
 
Tymol i karwakrol – główne składniki czynne – pozwalają osiągnąć dobre efekty. To dzięki nim tymianek działa antyseptycznie – przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Stosowany w inhalacjach korzystnie wpływa na górne drogi oddechowe, wewnętrznie na układ trawienny – żołądek i jelita. Terapeutyczny wpływ tymianku na ogólny dobrostan i działanie w szczegółach doczekał się szerokich opracowań. Tyle samo (lub więcej) pojawiło się opisów zastosowań w kuchni. Warto wspomnieć, że jest to zioło silne – o mocnym działaniu i mocnym zapachu – zarówno w medycynie naturalnej, jak i sztuce kulinarnej. 
 

Świeca o zapachu tymianku w dobrym smaku

 
Tymianek może stać się niezwykle atrakcyjną i charakterystyczną ozdobą wnętrza. Nie martwmy się, jeśli nie mamy dostępu do dzikiej łąki, przydomowego ogródka czy predyspozycji do haftowania wzorów florystycznych. Naturalna świeca o zapachu tymianku do złudzenia przypomina żywe rośliny. Przyjemne nuty wypełnią pomieszczenie i dopełnią aranżacji. Tymianek to zapach z jednej strony ostry, pikantny, z drugiej soczysty i świeży. Jest więc uniwersalny – udekoruje mieszkanie zarówno kobiece, jak i męskie, eleganckie i inspirowane stylem rustykalnym. Sprawi, że poczujemy się odprężeni i jednocześnie – pełni energii.
Zapach tymianku znajdziesz w kolekcji klasycznych świec zapachowych. Rozgość się w ogrodzie Padowski Artisan Candles i zainspiruj pozostałymi zapachami przyrody: gardenią, piwonią lub tuberozą.
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl